Milí rodičia a žiaci,

na tejto stránke nájdete rozvrhy, žiacku knižku a ďalšie užitočné informácie o našej škole. Dúfame, že stránka bude pre Vás užitočná.

• Už tri desaťročia sa oslavuje v marci Svetový deň vody – vzácnej a nenahraditeľnej tekutiny, bez ktorej by neexistoval život.

Od roku 1993 si tento deň pripomíname vždy v marci, pričom každý rok so sebou prináša inú ústrednú tému a s ňou súvisiace posolstvá. Tento rok sa nesie v znamení troch silných slov a hlavne silnej myšlienky, ktorej sú nositeľom – WATER FOR PEACE (VODA PRE MIER).

Ku aktivitám Svetového dňa vody sa môže zapojiť každý jednotlivec, a to nielen 22. marca. Šetriť vodou môžeme pri každodenných rutinných činnostiach, napríklad tým, že skrátime čas sprchovania sa, nebudeme si umývať zuby pod stále tečúcou vodou, či tak, že si do pohára napustíme presne toľko vody, koľko vypijeme.

• Žiačka 4. ročníka Alžbeta Smutniaková z 1. miesta školského kola súťaže v prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín postúpila do okresného kola. Okresné kolo sa konalo 26. marca 2024 v CVČ Relax Rimavská Sobota. Za pekný prednes básne Narodeninový darček ju porota ocenila 5. miestom, čo ju posunulo na regionálne kolo. Ďakujeme Alžbetke za reprezentáciu školy dňa 11. apríla 2024 na regionálnom kole súťaže v Dome osvety v Rimavskej Sobote.

• V piatok 25.marca 2024 sa v Základnej škole Pavla Dobšinského v Rimavskej Sobote uskutočnilo vyhodnotenie výtvarnej súťaže Dobšinského rozprávkový svet. Súťaž je zameraná na mladých tvorcov komiksov. Jej poslaním je viesť deti k hlbšiemu poznávaniu slovenskej ľudovej rozprávky a podnietiť ich k hľadaniu a objavom mravných hodnôt vyslovených v ľudových rozprávkach. Súťaží sa v troch kategóriách. V 1. kategórii v celoslovenskom kole sa na 3.mieste umiestnila žiačka 3.ročníka J. Felová v 2.kategórii získali 3.miesto šiestačky P. Kantoráková a R. Stanová. Dievčatá, srdečne blahoželáme!

• Zápis do 1. ročníka

Riaditeľstvo Základnej školy s MŠ Sama Vozára Hrachovo oznamuje, že zápis do 1. ročníka pre školský rok 2024/2025 sa uskutoční 8. - 9. apríla 2024 (s osobnou prítomnosťou dieťaťa) v 2.A triede od 14.00 hod do 16.30 hod.

K zápisu je potrebné priniesť rodný list dieťaťa a občiansky preukaz rodiča.

Elektronicky môžete žiadosť vyplniť na tomto odkaze od 1.4. do 30.4. 2024.

Formuláre potrebné na stiahnutie: čestné vyhlásenie tu Cestne_vyhlasenie.docx

informovaný súhlas tu Suhlas_-_zakonny_zastupca_.docx

• V pondelok 25.marca sa žiaci 6.ročníka vybrali na mini exkurziu do Knižnice profesora Štefana Pasiara v Hnúšti. Tešili sa na poučné prezentácie o Matejovi Hrebendovi aj o braillovom písme. Mali možnosť nahliadnuť do kníh určených pre slabozrakých a nevidiacich. Dozvedeli sa mnoho zaujímavých informácií zo života M. Hrebendu. Z úcty k nemu bola v roku 2000 vyhlásená súťaž literárnych prác žiakov základných, stredných škôl a stredných odborných učilíšť Hrebendova kapsa.

• Morena, Morena do vody hodená.

,,Morena, Morena čo s tebou spravíme?“

„Šaty ti spálime, do vody hodíme!“

Slniečko už bude hriať, nie je čo si viacej priať.

Aj my sme sa spolu s našimi škôlkarmi rozlúčili so zimou, našim tradičným ľudovým zvykom. V stredu 20.03.2024 sme za sprievodu piesní a riekaniek vybrali k našej rieke Rimave , kde sme zapálili a hodili našu vyrobenú Morenu do vody.

• Aj v tomto školskom roku sa uskutočnilo školské kolo recitačnej prehliadky Hviezdoslavov Kubín. Víťazi triednych kôl súťažili, pričom sa postarali o nádherný kultúrny zážitok v umeleckom prednese poézie alebo prózy. Ďakujeme všetkým zúčastneným za výborné výkony, malým prváčikom za odvahu vystúpiť pred obecenstvom a ukázať, koľko toho za prvý rok už zvládli. Víťazke blahoželáme a prajeme ďalšie úspechy v okresom kole súťaže.

Poézia: 1. miesto: Alžbeta Smutniaková

2. miesto: Dorota Szabóová

• Vo štvrtok 14.marca si vybratí 4 žiaci z každej triedy 1.stupňa zmerali sily na našej tradičnej Streleckej súťaži. Dôležitá bola presnosť a šikovnosť v jednotlivých úlohách, ale záležalo aj na šťastí. Súťaž bola napínavá až do konca, pretože museli medzi sebou súťažiť o umiestnenie deti s rovnakým počtom získaných bodov. Medzi dievčatami skončila
    na 1.mieste K.Bystrianská, na 2.mieste V.Totkovičová a na treťom J.Szabóová. Na 1.mieste medzi chlapcami sa umiestnil M.Lauro, 2.miesto obsadil J.Petříček a 3.miesto získal R.Kúdeľa. Víťazom a súťažiacim blahoželáme a o rok sa zúčastnia súťaže ich spolužiaci.

• Čo je Expert geniality show?

Celoslovenská vedomostná súťaž pre žiakov 5. – 9. ročníka ZŠ a žiakov stredných škôl.

Prečo sa súťaž žiakom páči?

• Úlohy v testoch sú zaujímavé a sú z rôznych oblastí života, takže si každý žiak vie nájsť témy, ktoré ho zaujímajú a v ktorých vyniká.
    • Každému žiakovi zostane na súťaž spomienka v podobe krásneho diplomu a malého darčeka. Tí najúspešnejší dostanú zaujímavú cenu.

Ako súťaž prebieha?

• Žiaci 5. a 6. ročníka ZŠ riešia test zložený z dvoch tém (Pä