Vážení rodičia, milí žiaci !
Základná škola s MŠ Sama Vozára Hrachovo
oznamuje žiakom a rodičom žiakov, že otvorenie školského roka 2024 / 2025 sa uskutoční
dňa 2. septembra 2024 (pondelok) o 8: 00 hod.
v ZŠ s MŠ Sama Vozára v Hrachove.
Program:
Žiaci prvého stupňa si majú priniesť školské tašky.
Činnosť Školského klubu detí začína 3. septembra 2024 (utorok) po vyučovaní.
Strava v školskej jedálni pre žiakov základnej školy sa bude vydávať od 3. septembra 2024 (utorok). Prevádzka materskej školy začne 2. septembra 2024 (pondelok).
Prajeme všetkým žiakom, rodičom i zamestnancom školy úspešné zvládnutie školského roka vo vzájomnej tolerancii a porozumení!
Prosíme rodičov žiakov, ktorí budú navštevovať ŠKD v školskom roku 2024 / 2025 , aby uhradili sumu 20 eur za mesiace september a október na čísko účtu : SK17 0200 0000 0016 7465 5753 , VS: 91024, najneskôr do 28. 08. 2024. Do poznámky poprosíme napísať meno žiaka. Do ŠKD môže od septembra 2024 nastúpiť len žiak, ktorý bude mať uhradený poplatok!
Celý školský rok usilovne zbierali body a tí čo ich nazbierali najviac mali možnosť za odmenu v súťaži O najlepšieho žiaka školy navštíviť ZOOKONTAKT v Liptovskom Mikuláši. Počas komentovanej prehliadky si prezreli rôzne zvieratká – králiky, morčatá, lamy, kengury, tigre, levy, medvede, pelikány, vtáčí dom... Dozvedeli sa mnoho zaujímavostí o dravcoch počas vystúpenia sokoliara. Keďže ide o kontaktnú ZOO mnohé z nich si mohli aj pohladkať. Po areály sa previezli motorovým vláčikom a prezreli si minatúry 12 najvýznamnejších stavieb.
19.06.2024 sa žiaci 1.-5. ročníka zúčastnili výchovného koncertu, ktorý si pre nás pripravili žiaci základnej umeleckej školy v Rimavskej Sobote pod vedením pani učiteľky Janky Dobrockej. Naučili sme sa vlastnosti tónov, nové piesne a prežívať radosti z hudby. Za program veľmi pekne ĎAKUJEME.
Je pätnásť minút pred štvrtou hodinou ráno, utorok 25. jún 2024. Pred budovou školy sa schádzajú menej vyspatí, ale nedočkaví a natešení žiaci deviateho ročníka. Ich cieľ cesty je známy už pár rokov – POĽSKO – Krakow - Wieliczka – Osvienčim.
Po dlhšej ceste sme o 9:30 hodine v Krakowe a čakáme na nášho sprievodcu, ktorý nám bude robiť spoločnosť dva dni. Po krátkom zvítaní absolvujeme prvú prehliadku - hradný komplex na Waweli s návštevou jeho komnát. Preniesli sme sa do obdobia kráľov a kráľovien, pretože náš sprievodca sa s nami podelil o informácie o kráľovských osobnostiach, ktoré kedysi na hrade žili, a o mýtoch, ktoré toto krásne miesto obklopujú. Hrad Wawel je uznaný za svetové dedičstvo UNESCO a je známy obrovským kultúrnym a historickým významom v Poľsku.
Po prehliadke hradu sme sa presunuli starobylými uličkami na hlavné námestie v Krakowe – Rynek Glowny – Hlavný trh. Je to najväčšie stredoveké mestské námestie v Európe, má rozmery 200 x 200 metrov. Tu bola hodinová prestávka na obed a nákup suvenírov.
Ďalšia naša cesta smerovala do Soľnej bane Wieliczka. Návšteva prekonala všetky naše očakávania. Takú podzemnú krásu sme asi všetci videli prvýkrát v živote. Baňa na kamennú soľ patrí medzi najstaršie na svete. Jej hĺbka je 327 metrov a má deväť podlaží. Pre turistov je sprístupnená 3,5 km dlhá trasa. Táto turistická atrakcia ponúka viaceré sochy, galérie a kaplnku 52 metrov dlhú, v ktorej sa konajú nedeľné sväté omše i sobáše. Nachádza sa tu veľká sieň, ktorá sa dá využiť na rôzne oslavy, svadby, ale aj na športové podujatie. Tiež je tu podzemné jazero i priestranná reštaurácia. Ročne túto krásu navštívi viac ako milión turistov.
Ešte plní krásnych dojmov sme sa premiestnili do hotela, kde nás čakali upravené čisté izby. Po krátkej návšteve Biedronky /doplnili sme si zásoby/, sme si v kľude oddychovali na hotelových izbách, keďže sme v tento deň prešli desať kilometrov. Ráno nás čakali chutné hotelové raňajky a ďalšia veľmi náročná prehliadka koncentračného tábora.
Hoci bol horúci slnečný deň, svoje oblečenie sme prispôsobili návšteve pietneho miesta – Koncentračného tábora Auschwitz I a tri kilometre vzdialeného Koncentračného vyhladzovacieho tábora Auschwitz II Birkenau. Tak ako všade, aj tu nás sprevádzal náš sprievodca, ktorý s veľkou vážnosťou a pietou rozprával o zverstvách, ktoré boli vykonávané na ľuďoch tu väznených. Niektoré miesta nepotrebovali žiadne slová, iba sme mlčky prechádzal nimi a nemohli sme uveriť, že človek je niečo také schopný urobiť. Prezreli sme si pôvodné baraky v Birkenau aj miesta, kde svoje pokusy vykonával neslávne známy krutý doktor Josef Mengele.
Hoci sme ešte len spracúvali hlboké dojmy a myšlienky z prehliadky, museli sme sa rozlúčiť s našim sprievodcom, pretože nás čakala cesta domov. Šesť hodín nám ubehlo dosť rýchlo, lebo sme v autobuse fandili našim futbalistom.
Tento výlet zanechal v každom účastníkovi hlboké a krásne spomienky, zážitky. Bola to nádherná rozlúčka žiakov deviatej triedy so svojou triednou pani učiteľkou, so svojou školou.
Poďakovanie patrí pánovi Murinčekovi za bezpečnú cestu autobusom a šťastný návrat domov. Tiež sprievodcovi Róbertovi Schmidtovi, rodákovi z Prievidze, ktorý žije už vyše dvadsať rokov v Poľsku. Za príjemnú spoločnosť ďakujeme aj pani zástupkyni Mgr. Renáte Kýpeťovej.
Po piatich rokoch sa na našej škole konala legendárna noc v znamení olympijských hier. Žiaci prvého, druhého a tretieho ročníka v piatok 21.06.2024 prišli o 18:00 hodine nabalení spacím vakom, karimatkou a dobrou náladou. Po rozlúčke s rodičmi sa odobrali k svojim triednym učiteľkám a spoločne si išli pripraviť nocľah. Triedne učiteľky Radnótiová, Totkovičová, Kederová, Mareková a pán riaditeľ Bálint pripravili pre žiakov aktivity v triedach a telocvični. Symbolom olympijských hier je olympijsky oheň a olympijska vlajka. Preto sme sa zobrali, vypočuli si hymnu olympijských hier a poprosili pani učiteľku telesnej výchovy L.Petříčkovú, aby nám zapálila oheň . Po zapálení sme sa s horiacou fakľou pobrali a prešli menší okruh na znak úcty k olympijským hrám. Po ukončení aktivít zozbierali žiaci olympijské kruhy, čo bolo kľúčom k otvoreniu pokladu. Za tmy sa žiaci vybrali hľadať poklad pomocou bateriek a nápovedami učiteliek. Po úspešnom nájdení pokladu nasledovala diskotéka. Unavení, ale šťastní sme si ľahli do spacích vakov, pozreli krátku rozprávku a išli spať.
Dňa 6. júna 2024 sa 45 žiakov druhého stupňa so svojimi pedagógmi vybrali na výlet ,,Za krásami Slovenska,,. Tento rok naše kroky viedli do rodného domu Ľ. Štúra a A. Dubčeka v Uhrovci a do mesta módy TRENČÍNA.
Rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka v Uhrovci je národnou kultúrnou pamiatkou. Prvá expozícia tu bola otvorená r. 1965 pri príležitosti osláv 150. výročia narodenia jednej z najvýznamnejších osobností dejín národa, Ľudovíta Štúra. Začiatkom 70. rokov bol dom renovovaný. Expozícia zachytáva životné osudy, dielo a odkaz Ľ. Štúra, mysliteľa a politika, spoluzakladateľa spisovnej slovenčiny. O 106 rokov po Ľ. Štúrovi sa v tom istom dome narodil aj Alexander Dubček (1921-1992), významný európsky politik. Časť expozície je venovaná aj jeho životu a dielu.
Pani sprievodkyňa nás zasypala zaujímavými informáciami a pohotovo odpovedala na naše otázky.
O 13:30 nás čakala prehliadka mestského hradu v Trenčíne. Absolvovali sme Malý okruh hradu .Začínal na Dolnom nádvorí, ktoré nám ponúklo jedinečné výhľady na mesto Trenčín a okolie. Nachádza sa tu aj Studňa lásky- symbol lásky Omara a Fatimy. Ďalej sme pokračovali smerom Kasáreň- Hladomorňa – Ľudovítov palác.
Tí zdatnejší si nenechali ujsť nádherný výhľad mesta a okolia z Matúšovej veže, ktorá je dominantou Trenčianskeho hradu.
Krátka zastávka v OC Laugaricio na neskorý obed, či menšie nákupy, ukončila náš výlet. Unavení, ale spokojní sme sa všetci šťastne vrátili domov.
Žiaci siedmeho a ôsmeho ročníka v spolupráci s Regionálnym centrom kariérového vzdelávania sa zúčastnili exkurzie, počas ktorej navštívili Continental Automotive systems Slovakia vo Zvolene. Žiaci si prehladil výrobné haly, kde videli výrobné technológie, ktoré sa používajú pri výrobe komponentov brzdových strmeňov, zároveň sa dozvedeli o možnosti duálneho vzdelávania a získali vedomosti, ktoré im pomôžu pri výbere budúceho povolania.
Našu školu navštívili príslušníci vojenského útvaru v Rimavskej Sobote. Priniesli so sebou ukážky zbraní, výstroje a výzbroje , máp a predviedli žiakom ukážky poskytnutia prvej pomoci. Žiaci si mohli prakticky vyskúšať nepriamu masáž srdca, prenos zraneného na nosidlách, ako použiť mápy, a manipuláciu so zbraňou. Ďakujeme za návštevu.
Dňa 29. mája 2024 sa uskutočnil v Kultúrnom dome vo Vyšnom Skálniku 22. ročník regionálnej recitačnej súťaže Deň štúrovskej poézie.
Súťaž je určená žiakom základných a stredných škôl. Vyhlasovateľom súťaže je Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote - kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja, spoluorganizátormi sú Obec Vyšný Skálnik a Základná škola s materskou školou Sama Vozára v Hrachove.
Našu školu na súťaži zastupovali tri žiačky deviatej triedy: Ema Bálintová, Sabína Maňúrová a Mia Berta Mullerová. Na stupňoch víťazov sa umiestnila Ema Bálintová. S básňou ,,Ešte jeden raz“ od nášho rodáka Samka Vozára získala tretie miesto.
Emke srdečne blahoželáme!
Stalo sa už pravidlom, že žiaci našej školy sa zapájajú do regionálnej literárnej súťaže vo vlastnej tvorbe - Hrebendova kapsa.
Svoje práce prezentovali: Alžbeta Smutniaková, Karina Bystrianská a Rosa Mária Opavská zo 4. triedy, Tamara Bálintová z 5. triedy a Mia Berta Mullerová, Katarína Kederov, Ema Bálintová z 9. triedy.
Osenená bola práca Alžbetky Smutniakovej, ktorá získala 3. miesto. Keďže Alžbetka bola v ten deň na školskom výlete, cenu prebrala Tamara Bálintová.
Srdečne blahoželáme...
Tak ako to už býva zvykom, aj tento rok sa počas Dní mesta Hnúšťa konalo slávnostné vyhodnotenie regionálnej literárnej súťaže vo vlastnej tvorbe - Hrebendova kapsa, do ktorej sa zapojili i naši žiaci. Úspešne nás reprezentovali Lia Czeneová /III. ročník/ a Marek Šaliga /V.B/, ktorí súťažili v I. kategórii prózy. Lia sa umiestnila na krásnom 1. mieste a Marek obsadil 3. miesto. Všetkým zúčastneným žiakom ďakujeme za ich úsilie, ktoré do súťaže vložili, a víťazom srdečne gratulujeme. Veríme, že ich úspechy budú inšpiráciou pre ďalšie literárne aktivity. :)
Naša škola sa zapojila aj do 39. ročníka výtvarnej súťaže Vesmír očami detí. Do súťaže boli poslané práce
Práca Emy Bálintovej z deviatej triedy postúpila do celoslovenského kola.
Srdečne blahoželáme!
Dňa 27. 5. 2024 sa žiaci piateho ročníka vybrali na exkurziu do Knižnice Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote. Pre niektorých žiakov bola táto návšteva premiérou v tejto kultúrnej inštitúcii.
V komunitnej miestnosti knižnice sa uskutočnila interaktívna informačná hodina pre žiakov. Dozvedeli sa mnoho informácií o knižniciach, ich poslaní a význame pre spoločnosť. Potom absolvovali krátku exkurziu po knižnici a jej oddeleniach. Prezreli si aj krásne obrazy na chodbách knižnice, ktoré vystavovala ...
Na koniec sa zahrali Literárne pexeso venované poznávaniu významných literárnych osobností regiónu Gemer-Malohont.
Dňa 31. mája 2024 sa 59 žiakov prvého stupňa spolu so svojimi pedagógmi vybralo na koncoročný výlet spojený s oslavou Dňa detí do obce HRUŠOV, kde nám boli predstavené nové dobrodružstvá zbojníka Šiša Pištu so zameraním na tradičnú kultúru a folklór. Cesta autobusmi nám ubehla rýchlo a po príchode na miesto nás už očakávali naše dve príjemné sprievodkyne. Zložili sme sa na miestom ihrisku pri obecnom úrade, kde sme sa občerstvili a rozdelili sa do dvoch skupín. Hneď o 10:00 hodine začínala svoju cestu za dobrodružstvami Šiša Pištu prvá skupina v zložení prvej A triedy, tretiakov a o polhodinu neskôr sa za nimi vybrala na cestu aj druhá skupina s prvou B triedou, druhákmi a štvrtákmi. Naša výprava začínala vtiahnutím do deja udalostí predstavením zbojníka Šiša Pištu.
Urodzení páni uväznili zbojníka, pretože ukradol prsteň pani grófke. Chystajú sa ho obesiť. Našou úlohou bolo po dedine Hrušov pozbierať svedectvá o jeho nevine a dobrom srdci a dukáty pre sudcu, aby Šiša Pištu neobesili. Aby sme boli dôveryhodní, aby sme zistili, čo zbojníci robia a ako ľuďom pomáhajú, čo ovládajú, museli sme sa nimi stať aj my sami.
Žiaci boli aktívne zapájaní do celkového diania, či už aktivitami alebo riešením ľudových hádaniek. Celkom nás na ceste čakalo 6 prekvapení, kde sme sa stretávali s príjemnými ľuďmi z obce a zoznamovali sme sa s ľudovými tradíciami ako je páranie peria, mlátenie žita, česanie ľanu, naučili sme sa ľudový tanec a pieseň, oboznámili sme sa s kováčskou dielňou a nástrojmi kováča pomocou hádanie a hľadania odpovedí, zoznámili sme sa nárečím obce, kde sme hádali, čo znamenajú nárečové slová, ochutnali sme zbojnícky lepník, zoznámili sme sa s bylinkami, ktoré rastú v okolí obce, stretli sme čarodejnicu v jaskyni, kde sme našli ukradnutý prsteň a na úplný záver sme sa zúčastnili súdu. Nakoniec sa nám však podarilo zbojníka Šiša Pištu oslobodiť pomocou získaných svedectiev a grošov počas našej cesty.
Popri zaujímavému putovaniu si žiaci mohli zakúpiť aj v ľudových stánkoch maličkosť. Po dlhej púti obcou Hrušov sme si unavení alebo spokojní posadali do autobusov a bezpečne sme sa dopravili domov pred školu.
Meno školy: | Základná škola s materskou školou Sama Vozára |
Email školy: | zs.samavozara@gmail.com |
Telefón: | riaditeľstvo: 0911 400 215, 0905 716 499
MŠ: 0911 400 214 vedúca PEČ: 0911 874 510 vedúca ŠJ: 0903 415 858, email: sjhrachovo@gmail.com |
Adresa školy: | Železničná 26 980 52 Hrachovo Slovakia |
IČO: | 37831747 |