Navigácia

Školský poriadok Príloha č. 1 školského poriadku Príloha č. 2 školského poriadku

Školský poriadok

Príloha č. 2 školského poriadku

Príloha č. 2

Plán uplatňovania Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní

 

Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní sa týkajú všetkých oblastí, ktoré upravuje školský poriadok podľa školského zákona (Zákon č. 245/2008 Z. z., § 153 ods. 1): 

  • výkon práv a povinností žiakov a ich zákonných zástupcov v škole, pravidlá vzájomných vzťahov  a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy,
  • prevádzka a vnútorný režim školy,
  • podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov a ich ochrany pred sociálnopatologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,
  • podmienky nakladania s majetkom, ktorý škola alebo školské zariadenie spravuje, ak tak rozhodne zriaďovateľ.

Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní definujeme ako Štandardy postojov a hodnôt a Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní.

 

Štandardy postojov a hodnôt

Základným predpokladom pre úspešné zavedenie štandardov, ktoré zabezpečia proces prevencie,  či odstraňovania segregácie vo výchove a vzdelávaní je zásadný posun v oblasti postojového a hodnotového nastavenia, kultivácie verejného diskurzu a medziľudských vzťahov všetkých aktérov vzdelávania, ktorí prichádzajú na pôde škôl do kontaktu so žiakmi a poslucháčmi. 

Postojové a hodnotové štandardy sú definované na základe kľúčových ukazovateľov (deskriptorov), ktoré boli vytvorené Radou Európy v dokumente Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru. Deskriptory sú popisy a vysvetlenia týkajúce sa konkrétneho žiadúceho správania všetkých aktérov  vo vzdelávaní: 

  • Zaobchádzať so všetkými ľuďmi bez rozdielu s rešpektom, 
  • Vyjadrovať úctu všetkým bez rozdielu a vnímať rozmanitosť ako príležitosť a prínos pre školu  pri príprave a realizovaní aktivít výchovno-vzdelávacieho procesu. 
  • Vyjadrovať druhým ľuďom uznanie ako rovnocenným ľudským bytostiam.
  • Rešpektovať ľudí rôzneho vierovyznania. 
  • Rešpektovať ľudí, ktorí majú odlišné politické názory.
  • Prejavovať záujem spoznať presvedčenia, hodnoty, tradície a pohľady druhých ľudí na svet.
  • Dávať priestor druhým ľuďom na vyjadrenie sa. 
  • Preukázať prebratie zodpovednosti za svoje skutky. 
  • Ospravedlniť sa, pokiaľ niekomu ublížim.
  • Vyjadrovať vôľu a záujem spolupracovať a pracovať s druhými ľuďmi na presadzovaní spoločných záujmov.

 

 

  1. Štandardy priestorovej desegregácie:
    • Do všetkých priestorov školy a školského zariadenia, určených pre žiakov je umožnený rovný (nediskriminačný) prístup všetkým žiakom a poslucháčom. Škola a školské zariadenie nemá priestory a budovy vyhradené pre jednotlivé skupiny žiakov vytvorené za účelom ich vylučovania alebo neprípustného oddeľovania na základe ktoréhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
    • Škola a školské zariadenie v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu využíva priestory, ktoré spĺňajú normy stanovené regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, pričom výchovnovzdelávací proces žiadnej zo skupín neprebieha v priestoroch, ktorých kvalita je výrazne rozdielna oproti iným priestorom. 
    • Ak má škola a školské zariadenie v jednotlivých vekových kohortách zastúpenie žiakov rôzneho etnického, národného alebo sociálneho pôvodu, farby pleti alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona, má vytvorené triedy, v ktorých je vyvážené zastúpenie žiakov týchto skupín.

 

  1. Štandardy organizačnej desegregácie:
    • Škola a školské zariadenie má nastavenú organizáciu školského vyučovania a denný program tak, aby nedochádzalo k vylučovaniu a neprípustnému oddeľovaniu niektorej skupiny  žiakov a poslucháčov.
    • Všetky skupiny žiakov školy a školského zariadenia majú stanovené rovnaké vzdelávacie štandardy, na základe ktorých pedagogickí zamestnanci, odborní zamestnanci a ďalší zamestnanci vytvárajú učebné osnovy školského vzdelávacieho programu. Úpravy je možné realizovať len u žiakov, ktorým to určuje individuálny vzdelávací program, individuálny učebný plán alebo poskytnuté podporné opatrenia.
    • Všetky  skupiny žiakov a poslucháčov majú umožnený rovný prístup k materiálno-technickému vybaveniu, učebným materiálom a iným vzdelávacím pomôckam výchovno-vzdelávacieho procesu prislúchajúcemu danému ročníku alebo stupňu vzdelávania.
    • Škola alebo školské zariadenie je povinné využiť všetky dostupné prostriedky, nástroje a metódy, aby umožnila prístup ku vzdelávaniu v maximálnej miere všetkým skupinám žiakov aj v prípade krízových udalostí v škole. Po ukončení krízovej udalosti je škola povinná realizovať príslušné podporné opatrenia na kompenzáciu prípadných výpadkov vo výchove a vzdelávaní, ktoré nemohli byť v maximálnej miere riešené počas krízovej situácie.

 

  1. Štandardy sociálnej desegregácie
  • Škola alebo školské zariadenie využíva potrebné a dostupné inkluzívne podporné opatrenia  na podporu sociálneho začlenenia žiakov a poslucháčov a vytváranie pozitívnej podporujúcej sociálnej klímy v škole a školskom zariadení, ktorá prispieva k destigmatizácii a odstraňovaniu stereotypov a predsudkov.
  • Škola a školské zariadenie organizuje a podporuje programy neformálneho vzdelávania a mimoškolské aktivity smerujúce k vytvoreniu priaznivej sociálnej klímy a interkultúrneho porozumenia v rámci školy alebo školského zariadenia, medzi žiakmi ako aj rodičmi.
  • Škola a školské zariadenie prijíma, vzdeláva a vychováva všetky skupiny žiakov  a poslucháčov podľa platných právnych predpisov bez vylučovania a neprípustného oddeľovania na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone. 
  • V škole a školskom zariadení neexistujú procesy, postupy a usporiadania (ani na úrovni tried), ktoré vylučujú alebo neprípustne oddeľujú skupiny žiakov alebo poslucháčov na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
  • Škola a školské zariadenie umožňuje všetkým skupinám žiakov,  aby sa pre napĺňanie a rozvoj svojho potenciálu zapájali do aktivít a súťaží, ktoré sama organizuje, alebo sú škole a školskému zariadeniu sprostredkované, a aktívne ich k tomu motivuje a podporuje.
  • Škola a školské zariadenie pri hodnotení žiakov alebo poslucháčov nekoná diskriminačne len na základe ich príslušnosti k niektorej sociálnej alebo etnickej skupine alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona.

 

 

V Hrachove 08.01.2025                                                     Mgr. Rastislav Bálint

                                                                                              riad.školy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Novinky

Fotogaléria

Kontakt

Meno školy: Základná škola s materskou školou Sama Vozára
Email školy: zs.samavozara@gmail.com
Telefón: riaditeľstvo: 0911 400 215, 0905 716 499
MŠ: 0911 400 214
vedúca PEČ: 0911 874 510
vedúca ŠJ: 0903 415 858, email: sjhrachovo@gmail.com
Adresa školy: Železničná 26
980 52 Hrachovo
Slovakia
IČO: 37831747