História školy

História hrachovského školstva

Hrachovské školstvo má bohatú históriu a významné tradície, na ktoré sme hrdí.

V regióne Gemera a Malohontu patrí k obciam, ktorých vznik školstva možno datovať už od polovice 16. storočia. Učiteľmi v tomto období boli kňazi. V roku 1660 mala svojho učiteľa, čo je podložené dokumentmi.

Evanjelická škola spočiatku sídlila v drevenej budove až do roku 1829, potom bola postavená budova z váľkov, postupne dobudovaná až do roku 1911. Táto budova bola asanovaná v 80-tych rokoch minulého storočia. Vyučovacím jazykom bola slovenčina, len počas maďarizácie maďarčina. Evanjelická škola existovala do roku 1942. Postupne so zmenou štruktúry obyvateľstva z hľadiska vierovyznania narastala katolícka konfesia, čo si vyžiadalo okolo roku 1814 vznik katolíckej školy. Táto získala vlastnú budovu umiestnenú pod kostolom v roku 1894 a táto stojí dodnes aj keď už neslúži svojmu účelu.

V roku 1942 zlúčením katolíckej a evanjelickej školy vznikla ľudová škola, neskôr Národná škola v Hrachove. V školskom roku 1948/49 bola povereníctvom školstva, vied a umení zriadená Stredná škola v Hrachove, ktorá prešla zložitým vývojom, postupne menila názov i zriaďovateľa a na jej báze vznikla neskôr Základná deväťročná škola a neskôr Základná škola Hrachovo.

Objekty bývalej Strednej školy v Hrachove boli postupne asanované, najmä pôvodná časť. Základná škola sa v roku 1988 presťahovala do nových objektov.

Najväčšiu slávu priniesla Hrachovu škola SCHOLA CASTELLANA RAHOVIENSIS známa v celom Uhorsku v 17. a 18. storočí ako Gymnázium pre chlapcov zo šľachtických rodín. Školu zriadil Gašpar Jánoky II. v rodinnom hradnom kaštieli v roku 1631. Pripravovala budúcich vicišpánov, stoličných zapisovateľov, sudcov, komisárov, senátorov, syndikusov a teológov. Zanikla pravdepodobne v druhej polovici 18. storočia.

Do histórie hrachovského školstva sa významne zapísala aj Hospodynská škola, ktorú zriadil štát v roku 1923. Z nej neskôr vznikla Poľnohospodárska učňovská škola, neskôr Osobitná internátna škola až v roku 2005 zanikla ako školská inštitúcia.

ŠTÁTNA HOSPODYŇSKÁ ŠKOLA

Škola bola založená v r. 1923, preslávená po celom Slovensku.  Pevná ruka pani riaditeľky p. Kriškovej a celého jej kolektívu chýrila dobré meno v širokom okolí. Jej organizačné schopnosti, dôslednosť v práci bolo cítiť na každom kroku. Okolitý park, ktorý pôvodne začala budovať ešte grófka Rhuténiová udržiavala a zveľaďovala riaditeľka so zamestnancami tak, že sa stal pýchou obce.

Hospodyňská (gazdinská ) škola bola zrušená v r. 1954 – 55. Po jej zrušení vznikla Poľnohospodárska majstrovská škola, odbor: ovocinár – záhradník. Riaditeľom sa stal p. Pavol Palenčár. V pôsobnosti školy sa založila ovocná škôlka, doplnil sa ovocný sad a založil sa i vinohrad ( Veľký breh ). Vybudovali sa skleníky, hospodárske budovy – maštale, sklady, sýpky. Žiakmi PMŠ boli ľudia z praxe vo veku 25 – 40 roční, ktorí si získali kvalifikáciu majster – záhradník.

PMŠ ukončila svoju pôsobnosť v r. 1961. V tom istom roku bolo zriadené Poľnohospodárske odborné učilište, odbor záhradník s 3 – ročným štúdiom. Na miesto riaditeľa bol menovaný p. Ján Fašung – kmeňový pracovník, schopný odborník a výborný organizátor, ktorý bol činný aj vo verejnosti obce. Učilište pod jeho vedením sa ďalej rozvíja, vylepšovali sa materiálno – technické podmienky učilišťa. Jeho perspektívy ďaleko siahali do budúcnosti. P. riaditeľ mal snahu vytvoriť podmienky pre zriadenie Strednej poľnohospodársko – technickej školy, odbor záhradník. Po nezhode s vedúcimi pracovníkmi školstva v rámci kraja, opúšťa pracovisko a odchádza do Bernolákova. Na miesto riaditeľa v r. 1963 bol menovaný p. Daniel Bukoven.

Učilište pre malý záujem o študijný odbor  sa v šk. r. 1974 / 75 ruší. 1. októbra 1975 ONV v Rimavskej Sobote zriaďuje Osobitnú školu internátnu. Na čelo vedenia bola menovaná p. Magdaléna Michalovská. Do zariadenia bolo presunutí žiaci z OŠI Ratková. Škola začínala s 29 žiakmi ( 4 triedy ), postupne sa ich počet zvyšoval.

Po reorganizácii výchovno – vzdelávacích zariadení sa OŠI rušili a zriaďovali sa Detské domovy. Dnes je budova kaštieľa a celý areál uzavretý.